Testosteron rola, normy, nadmiar i niedobór Jak sprawdzić poziom testosteronu? WYJAŚNIAMY

Długotrwałe stosowanie testosteronu bez nadzoru lekarza niesie ze sobą wiele ryzyk. Przede wszystkim, preparaty testosteronu, które są dostępne bez recepty, mogą być niebezpieczne, ponieważ nie podlegają testom ani badaniom. Nigdy nie można być pewnym, co dokładnie zawierają te preparaty, co może skutkować nieprzewidywalnymi efektami dla organizmu osoby, która je zażywa. Wszystkie preparaty zawierające testosteron są dostępne tylko i wyłącznie na receptę.

  • Problemy z erekcją mogą wynikać z niedoboru witamin lub składników odżywczych w diecie i aby poprawić funkcjonowanie organizmu, powinieneś zadbać o ich uzupełnienie.
  • Warto nadmienić, że ilość wydzielanego testosteronu jest zmienna i wykazuje wyraźne wahania w ciągu doby.
  • Miażdżyca czy nadciśnienie, zmiany hormonalne (w tym obniżenie poziomu testosteronu), otyłość czy niewłaściwa dieta.
  • Dlatego leczenie testosteronem wymaga stałej kontroli PSA (antygenu sterczowego, uznawanego za wskaźnik diagnostyczny w przypadku raka prostaty) i może być włączone tylko po uprzednim wykluczeniu raka prostaty.
  • Odpowiada za rozwój cech płciowych (np. budowę ciała, niski głos, typ owłosienia, rozwój mięśni), erekcję, popęd seksualny.

Dieta elementarna – na czym polega, zasady, kto nie powinien jej stosować

Testosteronum prolongatum nie powinien być stosowany w przypadku zdiagnozowanej nadwrażliwości na orzeszki ziemne lub soję, ze względu na zawartość oleju arachidowego z orzeszków ziemnych. Ze względu na zawartość alkoholu benzylowego Testosteronum prolongatum nie powinien być podawany wcześniakom oraz noworodkom. Substancja ta może również wywoływać reakcje alergiczne. Duże objętości alkoholu benzylowego powinny być podawane z ostrożnością i tylko w razie absolutnej konieczności. Dotyczy to przede wszystkim zaburzeń pracy nerek lub wątroby, co wiąże się z ryzykiem kumulacji toksyczności (kwasica metaboliczna).

Testosteron – rola, normy, nadmiar i niedobór. Jak sprawdzić poziom testosteronu? [WYJAŚNIAMY]

Testosteron swoją rolę zaczyna pełnić już w trakcie życia płodowego, u chłopców odpowiadając za przekształcenie przewodów Wolffa w nasieniowody, kanaliki plemnikotwórcze i przewody najądrza, czyli części męskich narządów płciowych. Niedobór hormonu w trakcie rozwoju męskiego płodu skutkuje wadami rozwojowymi, takimi jak spodziectwo (wada rozwojowa układu moczowo-płciowego związana z cewką moczową), czy obojnactwo rzekome męskie. Testosteron jest męskim hormonem płciowym, który w mniejszej ilości występuje również u kobiet. Dla mężczyzn jest to jeden z najważniejszych hormonów odpowiadającym za ich męskość. Czy można podnieść poziom testosteronu, nie stosując leków? Na pytanie odpowiada diagnosta laboratoryjny Aleksandra Filec.

Harald Jörn Schneider, twierdził, że szczególnie narażeni na spadek testosteronu we krwi są mężczyźni, u których występuje otyłość typu jabłko, czyli gdy tłuszcz odkłada się na brzuchu. Wiadomo jest bowiem, że w tkance tłuszczowej brzucha znajdują się enzymy odpowiedzialne za przemianę testosteronu w żeńskie hormony – estrogeny. Te ostatnie zaś powodują odkładanie się tłuszczu właśnie w okolicach brzucha. Brak testosteronu powoduje zatem tycie, a następstwem tycia jest spadek testosteronu. Przerwanie tego diabelskiego koła jest ważne dla utrzymania wagi i kondycji mężczyzny, ale przede wszystkim jego męskości. Przede wszystkim należałoby zacząć od poszukania przyczyny zbyt niskiego testosteronu.

U chorych stosujących testosteron częściej obserwowano jednak migotanie przedsionków, ostrą chorobę nerek i zatorowość płucną oraz większe o 43 proc. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, dlatego należy dobrać produkt pod swoje indywidualne potrzeby. Leki zawierające sildenafil kiedyś dostępne były wyłącznie na receptę (np. viagra), dziś dostępne są bez recepty w niemal każdej aptece. Naturalne preparaty na bazie składników ziołowych są zdecydowanie bezpieczniejsze w stosowaniu, jednak ich działanie nie jest natychmiastowe.

Do nadużywania testosteronu dochodzi w przypadku stosowania dawek przekraczających dawkę zalecaną w danym przypadku lub w skojarzeniu z innymi steroidami anaboliczno-androgennymi. Wysokość dawki Testosteronum prolongatum w każdym przypadku ustala indywidualnie lekarz, na podstawie odpowiedzi pacjenta na leczenie. Po 14 dniach od wstrzyknięcia Testosteronum prolongatum osiąga pełne działanie, natomiast efekt lecznicy wygasa po 7-10 dniach od zakończenia podawania. Metabolizowany jest natomiast w wątrobie, do postaci 17-ketosteroidowych, które następnie są wydalane z kwasem glukuronowym lub siarkowym. Estry testosteronu po podaniu domięśniowym zawiesiny olejowej wchłania się powoli. Produkt leczniczy ma przedłużone działanie produktu leczniczego, co pozwala na wydłużenie odstępów czasowych między kolejnymi wstrzyknięciami.

Najczęściej po kurację testosteronem sięgają panowie, którzy zauważyli u siebie przewlekłe zmęczenie i brak popędu płciowego. Terapii testosteronem nie można porównywać z hormonalną terapią zastępczą stosowaną u kobiet, którym podaje się hormony, bo ich organizm przestał je wytwarzać. U mężczyzn testosteron jest ciągle obecny, ale jego poziom obniżył się, i chodzi o to, aby pobudzić organizm do jego wytwarzania, a nie, jak w przypadku kobiet, dostarczyć z zewnątrz.

Wolna forma leku, niezwiązana z białkami to zaledwie 2%. Pozostała część leku związana jest z albuminami osocza, lecz łatwo może dysocjować z tego połączenia i zyskać aktywność biologiczną. Testosteron nie może być stosowany przez kobiety w ciąży. Istnieje ryzyko wirylizacji płodu (rozwoju u płodu cech charakterystycznych Boldenone Undecylenate 200 mg Aburaihan cena w aptece dla dorosłych mężczyzn). Aby odczuć wyraźną poprawę w wielu przypadkach potrzeba kilku tygodni systematycznego stosowania, jednak mają coś czego leki na bazie sildenafilu nie mogą zapewnić. Pozwalają być gotowym w każdej sytuacji , bez konieczności pamiętania o połknięciu pastylki bezpośrednio przed stosunkiem.

Nie istnieją specjalne suplementy lub leki dostępne bez recepty, które w znaczący sposób pomogą podnieść testosteron. Kluczem do unormowania jego poziomu jest znalezienie przyczyny i celowana farmakoterapia, czasem także zmiana nawyków i przyzwyczajeń behawioralnych. Dlatego do oceny problemów z wydzielaniem testosteronu niezbędna będzie konsultacja lekarska, która umożliwi dobranie odpowiednich leków bądź działań dla pana. Substancje wspierające utrzymanie prawidłowej produkcji testosteronu są również zawarte w suplementach diety. Przez sportowcy pracujący nad budową masy mięśniowej i zwiększeniem wydolności organizmu.